Un jandarm a înotat 24 de ore pentru a susține un copil bolnav:„A fost greu, dar e importantă cauza”

Jandarmul tulcean Sorin Andrici a încheiat, vineri seara, în bazinul de pe malul lacului Ciuperca, un maraton de 24 de ore de înot pentru a atrage atenţia asupra unui copil de 10 ani, Adrian Mihai Eni, care are nevoie de sprijin financiar.

Un jandarm a înotat 24 de ore pentru a susține un copil bolnav

Băiatul are mai multe diagnostice, printre care sindromul Angelman, epilepsie şi retard psiho-motor sever, iar luni, 5 iunie, urmează să se prezinte pentru consultaţie, la o clinică din Turcia. Pentru operaţia sa este nevoie de aproximativ 40.000 de euro.

„A fost incredibil de greu. Condiţii de bazin de 25 de metri, te duci, te întorci dar, având în vedere cauza umanitară pentru care ne-am hotărât să facem această acţiune, am trecut peste toate greutăţile. Important este ca Adrian să se întoarcă cu bine din Turcia”, a declarat pentru Agerpres Sorin Andrici.

Citește și: VIDEO În top! Un român a câștigat Cupa…

Citeşte mai mult