Statele Unite au atacat puternic mai multe ținte iraniene, după ce Trump a acuzat Iranul de o „încălcare prostească” a armistițiului în Strâmtoarea Ormuz

  • Armata SUA a lansat lovituri asupra unor ținte iraniene după atacul Iranului asupra unei nave comerciale în Strâmtoarea Ormuz.
  • Trump a acuzat Iranul că a încălcat „în mod nechibzuit” armistițiul.
  • CENTCOM SUA a vizat depozite de rachete și drone, precum și poziții radar de coastă ale Iranului.

Armata Statelor Unite a lansat în această seară lovituri puternice asupra unor ținte iraniene, după ce Președintele Donald Trump a acuzat Iranul de „încălcarea nechibzuită” a armistițiului, în urma unui atac cu o dronă kamikaze asupra unei nave comerciale în Strâmtoarea Ormuz.

Nu au fost raportate victime după ce nava a fost lovită de Iran, însă incidentul a determinat planificarea evacuării a peste 11.000 de marinari blocați în regiune.

Drept răspuns, Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) a precizat că Forțele SUA au atacat depozite iraniene de rachete și drone, precum și poziții radar de coastă….

Citeşte mai mult